Bolí vás často žaludek a nemáte tušení proč? Za tímto problémem se může skrývat například úzkost nebo zvýšená hladina stresu, na kterou dovede tělo velmi citlivě reagovat. Jak ale poznat, že může jít o váš problém? A existuje na něj nějaké dostupné řešení?
I když o tom často vůbec nepřemýšlíme, tělo dovede ovlivnit naši náladu a chování. (Například, když nás něco bolí, obvykle nesršíme společenským chováním a radostí.) Funguje to ale i naopak. Pokud jsme nervózní, ve stresu a něco nás trápí, může se to odrazit na nechutenství, na problémech s vyprazdňováním nebo na nevysvětlitelných bolestech neznámého původu.
Jedním z projevů, se kterým se můžeme ve vypjatých momentech setkat, je bolest žaludku, která nám může v některých případech dokonce zabraňovat jíst. Před velkými událostmi můžeme mít i pocit na zvracení.
Co s tím?
Co znamená bolest žaludku ze stresu?
Nervózní žaludek je běžný problém, který může být způsoben emočními problémy, jako jsou úzkost a deprese, nebo poruchami trávení. Může zahrnovat příznaky, jako je pocit „motýlů“ v žaludku nebo pocit „svírání střev“. Objevit se ale může i pocit nevolnosti a naprostá neschopnost pozřít něco k jídlu. Za tímto problémem se běžně skrývá naše vnitřní napětí a psychické rozpoložení.
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.
Jak bolí žaludek ze stresu?
Někteří lidé mohou v určitém momentě vnímat silné stažení žaludku, kvůli kterému mohou mít pocit na zvracení. Během společenských událostí, jejichž součástí může být i konzumace jídla, pak do sebe nemusíte prakticky nic dostat. (Nejčastěji například jen nápoje.)
Objevit se mohou i:
- Žaludeční křeče
- Nechutenství
- Průjem
- Zácpa
- Problém se zažíváním
U dětí se pak také může objevit bolest žaludku před odchodem do školy bez nějakých dalších doprovodných příznaků, které by dokázal detekovat a interpretovat lékař.
Proč k bolesti dochází – příčiny
Trávicí trakt má vlastní nervový systém, který se nazývá enterický nervový systém. Nervová zakončení v žaludku reagují na stresové hormony, které uvolňuje mozek. Jedná se o součást reakce „bojuj nebo uteč“, která způsobuje, že stresové hormony signalizují žaludku, aby zpomalil a mohl tak čerpat více krve do plic a svalů.
Lidé mohou pravidelně zažívat vysoké hladiny stresu, které mohou napodobovat reakci „bojuj, nebo uteč“.
Mezi běžné spouštěče patří třeba:
- Finanční stres
- Stres v práci
- Problémy ve vztahu
- Rozvod nebo úmrtí v rodině
- Stěhování
- Nervozita před důležitou událostí (zkouška, pohovor v novém zaměstnání atd.)
V případě, že tento problém trvá delší dobu, pro jistotu kontaktujte svého ošetřujícího lékaře a nechte se jím prohlédnout, protože u dlouhotrvajících potíží nelze vyloučit jinou a vážnější příčinu.
Jak si ulevit od bolesti břicha?
Co se týče stresové bolesti břicha, je důležité osvojit si relaxační techniky, které mohou poskytnout okamžitou úlevu od napětí. Také se doporučuje soustavně pracovat na své duševní pohodě a v případě nevolnosti učinit drobné změny, které vám mohou pomoci ji snáze překonat.
Z dlouhodobého pohledu může mít u problémů s nervy smysl navštěvovat odborníka na duševní zdraví. Nemusí jít vyloženě o psychologa, ale například o zkušeného terapeuta, který vám pomůže rozplést jádro problému a navrhne vám nejlepší způsoby, jak ho lze kompenzovat. U vážnějších problémů typu deprese může být nejlepší volbou docházka k psychiatrovi, který může předepsat odpovídající medikaci.
Také pomůže:
- Dechové cvičení (hluboký nádech a výdech do břicha)
- Meditace
- Počítání do deseti
- Omezení alkoholu a kofeinu
- Omezení mastných a kořeněných jídel
- Omezení velké porce jídla před prezentací
- Zázvorový čaj
- Mátový čaj
Někomu také pomáhá, když si v publiku při prezentaci najde jednu či dvě sympatické tváře, ke kterým následně promlouvá. Další lidé si dav představují v kompromitující situaci, což může být třeba bez oblečení (protože jsme všichni jenom lidé s určitými slabostmi). Větší pocit jistoty můžete mít i díky nejrůznějším poznámkám a přípravě na různé scénáře. (Například při ztrátě a hledání nového zaměstnání.)
Co pomůže na stres a úzkosti?
Na stres s úzkostmi můžete kromě výše uvedených tipů vyzkoušet i dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy s ašvagandou, která podporuje duševní relaxaci, uvolnění a normální noční spánek. Dobrý doplněk poznáte podle toho, že v každé kapsli najdete vysoký počet withanolidů.
Každý den byste se měli také alespoň dvacet minut hýbat, protože pohyb taktéž podporuje odplavení napětí a podporuje celkové zklidnění. Pokud se potřebujete zbavit nahromaděné agrese, ideální může být třeba bojový sport.
Zdroj
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321611 – Nervózní žaludek (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/nervous-stomach-symptoms-6826476 – Vše o nervózním žaludku (anglicky)
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.