Psychická nervozita je běžnou součástí našich každodenních životů. Můžeme ji pociťovat například před důležitou prezentací v práci, případně i před nějakou zkouškou, na kterou se necítíme být dostatečně připraveni. Dá se s ní ale nějak bojovat?
Nervozita je naprosto přirozený pocit, se kterým se v průběhu života opakovaně setká většina z nás. Někdy ji může doprovázet nadšení z něčeho nového. Jindy v nás ale může vyvolávat spíš úzkosti a obavy.
Málokdo ví, že nervozita je jedním ze způsobů, jak tělo reaguje na stres. Následkem toho dojde k řetězci změn, které přispívají k oněm nepříjemným, ale naštěstí pouze přechodným, psychickým a fyzickým projevům. (Ke kterým může u některých lidí patřit i průjem z nervozity, kvůli kterému jsou ještě více ve stresu.)
Jak ale nervozita vzniká? Jaké bývají její nejčastější projevy? A jak ji dostat pod kontrolu?
Typické projevy nervozity
Hned na úvod bychom si měli říct, že nervozita automaticky neznamená úzkost. Dá se docela dobře kontrolovat a jakmile dojde k odeznění jejího spouštěče, většinou nakonec pomine. To však zároveň neznamená, že během nervozity se nemohou objevit úzkosti a obavy. V určitém smyslu jde tedy o propojené jevy, které ale nejsou zcela totožné.
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.
Mezi hlavní projevy nervozity většinou patří:
- Pocit neklidu
- Třes
- Zrychlený tlukot srdce
- Zrychlený dech
- Pocit motýlků v břiše
Jaké jsou její příčiny?
Nervozita se poměrně často objevuje ve chvílích, kdy musíme projít nějakou zkoušku. Případně, když máme nějaké očekávání, které se ale nemusí vždy vyplnit. Případně ji ale zažíváme i ve chvíli, kdy jsme vzrušení a máme z něčeho radost.
Celkem běžně se s nervozitou setkáváme během školních testů a zkoušek, protože míváme strach, zda si vybereme správnou otázku, či zda jsme dostatečně připraveni na to, co nás čeká.
Mnoho lidí pociťuje nervozitu i při veřejných vystoupeních a proslovech, protože se necítí dobře, když je sleduje větší počet diváků.
Nervozita se dále objevuje:
- Při pracovních pohovorech
- Před zákroky u lékaře
- Při randění nebo při komunikaci s určitou osobou
- Při zkoušení něčeho nového
Někdo může být nervózní i před zahájením promítání filmu, na který se delší dobu těšil, před divadelním představením, před cestováním do nové destinace atd.
7 tipů, jak se zbavit nervozity a stresu
Užívání ašvagandy
Jste ve stresu, trápí vás úzkost a cítíte se v poslední době více nervózně? Volbu pro vás může představovat bylinka ašvaganda, které se také říká withanie snodárná, či vitánie spavá. Jde o rostlinu, která je hodně populární v indické ajurvédě, což je forma lidového léčitelství, která využívá při řešení potíží látky přírodního původu.
Ašvaganda se nejčastěji doporučuje na problémy se spánkem, protože může podpořit jeho normální kvalitu. Také se ale používá na zklidnění ve stresujícím životním období, protože může působit jako adaptogen.
Relaxační techniky
Pokud čekáte na pohovor nebo na zahájení zkoušky, rychlou úlevu v kritické situaci může nabídnout například některá z relaxačních technik. Hodně oblíbené je například mindfulness, během kterého se zaměříte na své pocity, na to, co vás obklopuje nebo na to, co cítíte svým nosem. Díky tomu odpoutáte svou pozornost od negativních vjemů, které se odehrávají uvnitř vás.
Také může pomoci:
- Hluboké dýchání do břicha
- Opakování pozitivní mantry
- Imaginace bezpečného místa
Dostatek spánku
Často býváme nervóznější, když málo spíme. Pak se totiž mohou v naší hlavě nekontrolovatelně objevovat nejrůznější obavy, které mnohdy nemusí vycházet z reálného základu.
Z toho důvodu se snažte před každou důležitou událostí spát alespoň 7-9 hodin, protože odpočaté tělo a mysl dovedou snáze odolávat nejrůznějším překážkám.
Cvičení
Z dlouhodobého pohledu může psychický stav zlepšit i pravidelné cvičení, kterému se budete věnovat několikrát do týdne. Může jít o běh, o jízdu na kole, plavání nebo o skupinové cvičení v nějakém blízkém sportovním zařízení. Důležité je, abyste zaměstnali svoji hlavu něčím, co nemá s vaší nervozitou nic společného. Kromě jiného, pohyb podporuje vyplavování hormonů štěstí, takže se budete i díky tomu cítit lépe.
Příprava
Nemá smysl být nervózní, pokud jste se na něco dostatečně nepřipravili. Protože, jak se říká, někdy je pozdě bycha honit. Pokud se tedy chystáte na důležitou zkoušku, na pohovor nebo na první rande, vždy se snažte důkladně připravit na vše, co by vás mohlo během této důležité akce čekat. Díky důkladné přípravě navíc získáte mnohem větší jistotu, že vše nakonec zvládnete.
Promluvte si
Jste opravdu hodně nervózní a bojíte se, že tentokrát se vám nepodaří tento problém jen tak překonat? Klidně to přiznejte. Můžete si promluvit s přáteli, nebo s rodinným příslušníkem, který může rozptýlit vaše obavy. Také je možné přiznat se k nervozitě během zkoušky, protože všichni jsme jen lidé. Člověk na druhé straně pak může citlivěji přistoupit k pokládání otázek a také může této skutečnosti mírně přizpůsobit své hodnocení.
Uvědomte si, že je to normální
V neposlední řadě si prosím uvědomte, že nervozita patří k životu. Nedá se jí definitivně zbavit a zažívá ji čas od času každý. Tak se kvůli strachu a rozjitřenosti moc nepeskujte, protože to stejně nikam nepovede.
Co si z toho nakonec vzít? Že doplněk stravy s ašvagandou, který obsahuje větší počet withanolidů, můžete doplnit o další z výše uvedených tipů, které vám pomohou se s nervozitou snáze poprat.
Zdroj
https://www.verywellhealth.com/nervousness-symptoms-causes-and-treatment-5525848 – Vše o nervozitě (anglicky)
https://www.webmd.com/mental-health/signs-nervous-breakdown – Příznaky nervového zhroucení (anglicky)
https://www.healthline.com/health/anxiety/nervousness – Jak se liší nervozita od úzkosti (anglicky)
AŠVA® je 100% přírodní adaptogen, který rozpustí váš stres a úzkosti. Udělejte první krok k lepší náladě s naším plnospektrálním extraktem z kořene ašvagandy s obsahem 7 % withanolidů.